top of page

I HELP ALIVE AND WILL CONTINUE AFTER

With these words, the Coalition for Easy Donation introduced its “The Last Will to Help” campaign, we hereby symbolically joined.

More than a third of the Czech population has experience with inheritance disputes. More than 250 million Czech crowns a year will be forfeited to the state because people have not left a will. We want to help you prepare for the future and provide for your descendants and friends. Within the will, you can also support your favourite non-profit organization. It turned out that in fact, 58% of seniors consider a gift from a will to be rightful. And how is such a will written down and what does it all entail?

Renowned microbiologist Ludmila Šilhánková bequeathed her savings to the Olga Havel Foundation

 

In her will, she bequeathed over CZK 2,000,000 to support the education and recreation of children and young people with disabilities. Despite her own disability, she became a respected microbiologist.

photo: archives VDV Olga Havel Foundation

source: Vdv.cz

1309_edited.jpg

REASONS TO WRITE A WILL

By writing the last will and testament, you will provide for your loved ones and avoid the inheritance proceedings that occur if a will has not been made. At the same time, you have the opportunity to bequeath part of the property to your favourite non-profit. Here are few benefits for you in points:

1. The inheritance process will proceed as you wish

2. You can choose whom you provide for 

3. You can support your favourite non-profit 

4. You will have an overview of your property

HOW CAN I WRITE A WILL?

260 000 000 CZK

is forfeited to the state per year because no one left a will

58 %

of seniors consider a gift from a will to be rightfull

35 %

of the population has experience with inheritance disputes

0 CZK

is the exact amount that you will pay for writing up a will via Goodbye.cz portal with our discount code EMOTER

You can write your last will in three possible ways, which we will now go through together. The first of them is a notarial record, where after a meeting with a lawyer and a notary, you leave with a will. The second option is a handwritten will at home. In this case, however, there are risks of legal challenge and non-recognition of the will in case of any error. The third option which we recommend is to write a will online via the Goodbye.cz portal.

1. NOTARIAL RECORD

In the case of more complex situations or disinheritance, we recommend that you first discuss the entire case with a lawyer and have a will written in a notarial record in the electronic Register of Legal Proceedings. Such a will is almost unquestionable. The whole process can cost you approximately 2 to 8 thousand czech crowns.

2. HANDWRITTEN WILL AT HOME

Wills can also be handwritten at home. Such a last will must be written and signed by one's own hand (it cannot be written by anyone else and it cannot be printed). You can then store it finished with you or at a loved one's home. The disadvantage is that it may contain legal errors of which the laics are unaware, and therefore may be declared invalid. On the contrary, the advantage is that you do not need anyone to write it and it does not cost you anything.

try it for FREE

3. ONLINE

(recommended)

Wills can also be written online via the Goodbye.cz website. Such a will shall undergo a professional inspection, so it will be legally in order. All that needs to be done for it to be valid is to sign it in the presence of two witnesses. You can read more about the procedure of writing a will online here.

Thanks to our cooperation with Goodbye.cz, you can now write your will completely free of charge. Just use our discount code EMOTER and fill out a simple questionnaire on the Goodbye.cz website. 

Did you know that you can write your will with us free of charge?

CONTACT US

loono_photo.jpg

Petr Janota  |  petr.janota@emoter.org |  +420 732 579 141

If you are considering writing a will and need advice, do not hesitate to contact us and we will be happy to advise you and help you find a suitable person who will write the last will and testament with you.

FREQUENTLY ASKED QUESTIONS (FAQ)

 • Co se stane, když zemřu bez závěti?"
  Pokud někdo zemře bez závěti (nebo dědické smlouvy), jejich majetek se rozdělí podle zákonné posloupnosti příslušným dědicům (jeho rodině). Jedná se o 6 tříd příbuzných zůstavitele od nejbližších (manžel/manželka a potomci) až po vzdálenější (praneteře a prasynovci, tety a strýcové).
 • Jak je možné, že lze napsat závět´ online?"
  Pokud jsou vaše přání relativně jednoduchá, není potřeba notáře k sepsání vaší závěti. Co například přes internet udělat nejde, je vydědit potomka - k tomu je právě potřeba notářský zápis. Každopádně na 99% všech ostatních věcí, které s námi lidé běžně řeší, notáře nepotřebujete. K tomu, aby vaše závěť potom nabyla právní moci, je potřeba ji vytisknout a podepsat společně s dvěma svědky. Vytvoření závěti na internetu je naprosto v pořádku. Každou závěť vám navíc ještě před odesláním překontroluje expert - nemusíte se tak vůbec ničeho bát.
 • Existuje nějaká dědická daň?
  V roce 2014 byla v českém právním řádu zrušena dědická daň. To znamená, že všechny příjmy dědiců a odkazovníků z pozůstalosti jsou od daně osvobozeny (a to i v případě právnických osob). Jediné, co se ale platit musí, jsou poplatky soudnímu komisaři, který má na starosti dědické řízení. Výše poplatku se potom odvíjí od hodnoty majetku, který je předmětem dědictví.
 • Kolik stojí sepsat závět´ online?
  S naším kódem EMOTER, který vyplníte při vyplňování dotazníku na Goodbye.cz, vás nebude stát sepsání závěti ani korunu. Služba je pro vás zdarma.
 • Uvidí někdo závět´, kterou sepíšu online?"
  Ano. Ke každé závěti přistupují zaměstnanci Goodbye.cz inviduálně, kontrolují ji a hlavně přemýšlí předem "kde by v budoucnu mohl nastat problém". Pokud se jim něco nezdá, odkáží vás raději na partnerskou advokátní kancelář a vrátí vám případně peníze (pokud ale využijete náš kód EMOTER, je pro vás služba zdarma). Vaše data jsou maximálně v bezpečí. Goodbye je s nikým nesdílí. Vše je také důkladně šifrované podle protokolu HTTPS.
 • Bojím se, že pokud sepíšu poslední vůli, zemřu krátce poté."
  Tento mýtus je poměrně rozšířený, nicméně zcela neopodstatněně. Výzkumy naopak prokázaly, že lidé, kteří sepsali během života poslední vůli, se ve výsledku dožívali mnohem vyššího věku. Londýnský filantrop Richard Radcliffe ze své analýze tisíců závětí v Anglii vyvozuje, že lidé, kteří v závěti mysleli na charitu, se dožili až o 9 let déle. (zdroj: https://www.radcliffeconsulting.org/)

We are deeply sorry but the FAQ part is only in the Czech language. If you need to ask us, please write us an email.

bottom of page